Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i40 Stiti ceva preturi si modele pentru lumini albe?

Stiti ceva preturi si modele pentru lumini albe?

O nouă apariţie

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Salut.As vrea sa-mi schimb luminile actuale ( sunt cu lumina galbena)faza scurta, lunga si luminile de ceata pentru hyundaiul meu i 40:-H :-H .Vreau albe . Stiti ceva modele , preturi care cum sunt mai bune .Cum se vede mai bine , mai rau .Astept toate sfaturile si parerile voastre.Va multumesc.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Rog un moderator sa stearga topicul daca se poate. :-H :-H

Dannyboy

De ce trebuie sters? Probabil ca vreodata va avea cineva un raspuns de dat si cineva interesat il va citi.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
De ce trebuie sters? Probabil ca vreodata va avea cineva un raspuns de dat si cineva interesat il va citi.

e ok , cred ca ai dreptate :-H

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Salut.Am fost la Hyundai si le-am spus ce vreau insa din pacate nu se pot pune nici un fel de alte becuri , decat cele originale.Asadar se poate inchide topicul, ptr ca nu mai e nimic de discutat pe marginea acestui subiect.Pa

Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Topicul nu are rost să-l închidem pentru că discuţii în timp, sigur vor mai fi.
Aşa este, cei de la Hyundai spun că nu merg alte becuri şi ca exemplu îţi pot povesti ce mi s-a întâmplat zilele astea când am fost să fac ITP-ul. Întâmplarea a făcut ca RAR-ul să oprească maşina mea pentru verificare iar până la venirea inspectorului RAR, cei de la Hyundai m-au întrebat dacă am becurile de poziţie originale, eu având pe poziţie faţă, leduri albe. Le-am spus că da şi i-am întrebat de ce iar ei au zis că în eventualitatea că cei de la RAR ar face probleme, ledurile nefiind omologate cu maşina, să le schimbe ei. Probabil aceaşi situaţie şi la tine, ei nu vor să se abată de la anumite norme, că altfel, nu ştiu de ce nu ar fi voie atâta vreme cât ele ar avea acelaşi consum sau chiar mai mic. Aceaşi problemă o putem întâlni şi la cei ce şi-au pus Xenoane, probabil cele care se montează numai la service-urile Hyundai şi luate de la ei, sunt valabile, pentru cele puse aftermarket, există probabilitatea să ai neplăceri la o inspecţie ITP la care să apară RAR-ul sau mai rău, să ai probleme cu instalaţia electrică în perioada de garanţie, atunci, PA garanţie.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Bog54 scrie:
Topicul nu are rost să-l închidem pentru că discuţii în timp, sigur vor mai fi.
Aşa este, cei de la Hyundai spun că nu merg alte becuri şi ca exemplu îţi pot povesti ce mi s-a întâmplat zilele astea când am fost să fac ITP-ul. Întâmplarea a făcut ca RAR-ul să oprească maşina mea pentru verificare iar până la venirea inspectorului RAR, cei de la Hyundai m-au întrebat dacă am becurile de poziţie originale, eu având pe poziţie faţă, leduri albe. Le-am spus că da şi i-am întrebat de ce iar ei au zis că în eventualitatea că cei de la RAR ar face probleme, ledurile nefiind omologate cu maşina, să le schimbe ei. Probabil aceaşi situaţie şi la tine, ei nu vor să se abată de la anumite norme, că altfel, nu ştiu de ce nu ar fi voie atâta vreme cât ele ar avea acelaşi consum sau chiar mai mic. Aceaşi problemă o putem întâlni şi la cei ce şi-au pus Xenoane, probabil cele care se montează numai la service-urile Hyundai şi luate de la ei, sunt valabile, pentru cele puse aftermarket, există probabilitatea să ai neplăceri la o inspecţie ITP la care să apară RAR-ul sau mai rău, să ai probleme cu instalaţia electrică în perioada de garanţie, atunci, PA garanţie.

Salut.Foarte corecte precizarile tale.Eu m-am decis sa le las asa cum sunt pentru a nu avea nici un fel de neplaceri, desi mi-ar fi placut albe.Asta e.Numai bine. :-H :-H

Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Inaintea i30-ului,am avut un cielo pe care l-am echipat after cu xenon - la itp-uri plusam cu 20-30 lei si totul era ok.Daca ma gindesc acu' la cei care imi veneau din fata noaptea,regret ca am facut-o,desii le reglasem sa bata bine si mai jos decit ar fi trebuitLla i30 am tot after da' tinand cont de farurile cu lupa,(cielo nu avea asa ceva) chiar nu vad problema lor;stiu, unii vor sarii cu faptul ca ar trebui sa aiba nu stiu ce reglaj automat la motajul din fabrica ,sau spalator sub presiune,dar eu cred ca astea sunt tertipuri romanesti sa-ti mai stoarca un ban.Atita timp cit sunt reglate corect si respecta puterea luminozitatii,chiar nu vad unde ar fii problema,mai ales ca pt. noile instalatii nu se mai fac tot felul de improvizatii,ci vin dedicate cu mufe si becuri corespunzatoare.Daca ma gindesc bine la Renault Megane au echipare optionala cu xenon ,da se shimba numai becul si au spalator,fara nici un reglaj in plus,la ei de ce merge...?

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Radu_dac scrie:
Inaintea i30-ului,am avut un cielo pe care l-am echipat after cu xenon - la itp-uri plusam cu 20-30 lei si totul era ok.Daca ma gindesc acu' la cei care imi veneau din fata noaptea,regret ca am facut-o,desii le reglasem sa bata bine si mai jos decit ar fi trebuitLla i30 am tot after da' tinand cont de farurile cu lupa,(cielo nu avea asa ceva) chiar nu vad problema lor;stiu, unii vor sarii cu faptul ca ar trebui sa aiba nu stiu ce reglaj automat la motajul din fabrica ,sau spalator sub presiune,dar eu cred ca astea sunt tertipuri romanesti sa-ti mai stoarca un ban.Atita timp cit sunt reglate corect si respecta puterea luminozitatii,chiar nu vad unde ar fii problema,mai ales ca pt. noile instalatii nu se mai fac tot felul de improvizatii,ci vin dedicate cu mufe si becuri corespunzatoare.Daca ma gindesc bine la Renault Megane au echipare optionala cu xenon ,da se shimba numai becul si au spalator,fara nici un reglaj in plus,la ei de ce merge...?

Salut.Am inteles ideea ,eu am facut la fel cu toate masinile ce le-am avut pana acum( toate au fost cumparate la mana a doua)insa I40 e noua si pierd garantia daca fac modificari''''''', plus ca eu traiesc in Austria si fac aici ITP-ul :D .Mie mi-au spus clar, nu se poate si punct.Oricum , aici de ceva timp sau intetit controalele pe partea cu iluminatul pentru ca mai toti au lumini' after market care nu corespund.Eu m-am conformat, pot trai cu asta ,numai bine. :-H :-H

Dannyboy

Iata o informatie foarte utila, iti multumesc. Deci austriecii s-au pus pe treaba.

Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Si sa inteleg ca aceasta echipare nu exista la nici un i40 ? Curios.......nu ca as fii impotriva legii,da' revin cu intrebarea de mai sus ;de ce la unii merge si la altii nu?;deci daca vreau xenon trebuie sa-mi cumpar renault,sau bmw,sau audi,sau ce-o mai fii.... :-? ...curios.

remus Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 39
Localitate: Iasi
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1.7
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012

Exista Xenon pe I40 dar nu in România. Aici au adus doar câteva mașini ca sa testeze piață. De exemplu la break-uri, doar a mea si a lui Wyp sunt in circulatie in Romania in momentul asta. Bine..din cate inteleg el este in Austria acum. Si mai sunt 2 in show room-uri. Iar sedanuri sunt vreo 7 vandute. Deci daca vanzarea merge si mai astepti putin, probabil o sa aduca si I40 cu xenon in Romania:) . Din punctul meu de vedere, daca avea si xenon era vehiculul perfect, mai ales ca ii simt lipsa (inainte aveam pe masina). Si nici after market nu gasesc, pentru ca becul are un sistem de prindere mai special.
Ultima oară modificat de remus pe 11 Iun 2012, 22:11, modificat 1 dată în total.

Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Eu rămân la părerea că ...unde nu mă mănâncă, să nu mă scarpin ;;)

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Bog54 scrie:
Eu rămân la părerea că ...unde nu mă mănâncă, să nu mă scarpin ;;)

Foarte corect. :-H

Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Cum doriti,era doar o nelamurire,da' o sa mai sap,pentru ca nu mi se pare normal sa n-am voie in Austria da' in Germania, Franta si Congo, da...............mai ales ca vorbim de acelasi tip de masina. hiiiiiii

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Radu_dac scrie:
Cum doriti,era doar o nelamurire,da' o sa mai sap,pentru ca nu mi se pare normal sa n-am voie in Austria da' in Germania, Franta si Congo, da...............mai ales ca vorbim de acelasi tip de masina. hiiiiiii

Fiecare tara are legile ei , chiar daca face parte din EUROPA unita.Asta cu unirea e doar pe interes , sunt f multe de spus aici, asa ca nu ma intind. :-H :-H

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Radu_dac scrie:
Si sa inteleg ca aceasta echipare nu exista la nici un i40 ? Curios.......nu ca as fii impotriva legii,da' revin cu intrebarea de mai sus ;de ce la unii merge si la altii nu?;deci daca vreau xenon trebuie sa-mi cumpar renault,sau bmw,sau audi,sau ce-o mai fii.... :-? ...curios.

Poate m-ati inteles gresit.Eu am vrut doar amaratele de becuri sa le inlocuiesc.Cele actuale lumineaza super bine doar ca au nuanta de galben.As fi vrut unele cu lumina alba.Xenon se poate pune fara probleme.Insa nu after market-uri.Ideea e ca eu nu doresc xenon.:-H :-H

Dannyboy

Philips produce niste becuri cu o lumina mai alba, au denumiri gen nightvision, xenon effect sau pe aproape. Ia fa o cercetare in sensul asta.
Mai acum vreun an aveau un configurator destul de bun in care. dupa modelul masinii iti dadea ce fel de becuri se potrivesc. Acum am gasit doar asta.

Modificare: am gasit configurator la OSRAM.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Philips produce niste becuri cu o lumina mai alba, au denumiri gen nightvision, xenon effect sau pe aproape. Ia fa o cercetare in sensul asta.
Mai acum vreun an aveau un configurator destul de bun in care. dupa modelul masinii iti dadea ce fel de becuri se potrivesc. Acum am gasit doar asta.

Modificare: am gasit configurator la OSRAM.

Sall. Am intrat pe configurator insa nu am incredere.Nu vreau sa am probleme de nici un fel cu garantia sau mai stiu eu ce.Sincer.Daca ma ajutati si gasesc becurile ce le mentionez mai jos cu tenta alba, e ok, daca nu ,atunci nu ma risc.Pana la urma m-am suparat si m-am chinuit sa desfac becurile sa vad ce fel de becuri sunt.Asadar pe faza scurta: Philips H7 12V 55W DOT 12972 HPLL E1 22Z GERMANY 1E19. Faza lunga : Philips H7 12V 55W DOT 12972 LL E1 22Z U GERMANY 1J08 ( luminile adaptive au bec identic cu cel de pe faza lunga) .Va multumesc . :-H :-H

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Philips produce niste becuri cu o lumina mai alba, au denumiri gen nightvision, xenon effect sau pe aproape. Ia fa o cercetare in sensul asta.
Mai acum vreun an aveau un configurator destul de bun in care. dupa modelul masinii iti dadea ce fel de becuri se potrivesc. Acum am gasit doar asta.

Modificare: am gasit configurator la OSRAM.

Sall. Am intrat pe configurator insa nu am incredere.Nu vreau sa am probleme de nici un fel cu garantia sau mai stiu eu ce.Sincer.Daca ma ajutati si gasesc becurile ce le mentionez mai jos cu tenta alba, e ok, daca nu ,atunci nu ma risc.Pana la urma m-am suparat si m-am chinuit sa desfac becurile sa vad ce fel de becuri sunt.Asadar pe faza scurta: Philips H7 12V 55W DOT 12972 HPLL E1 22Z GERMANY 1E19. Faza lunga : Philips H7 12V 55W DOT 12972 LL E1 22Z U GERMANY 1J08 ( luminile adaptive au bec identic cu cel de pe faza lunga) .Va multumesc . :-H :-H

Următorul

Înapoi la i40