Prima pagină Tips & Triks Utile Jante si cauciucuri iarna

Jante si cauciucuri iarna

Cine ne ajută

Mesaj necitit 01 Noi 2012, 13:33
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Le-am schimbat cu ajutorul unui prieten... ;;) Deci suntem incaltate de iarna :D !

Mesaj necitit 05 Noi 2012, 18:47
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Cumva offtopic daca inca nu v-ati incaltat masinile de iarna, va sugerez sa mergeti in provinicie sa faceti asta. La mine au stat lucrurile astfel: Nu aveam decat cauciucuri de iarna de la fostul proprietar, asa ca am luat niste jante de tabla de volvo v/s40( sunt tot 4x114,5, lancer si carisma fiind construite pe aceeasi platforma cu cele doua modele volvo) din dezmembrari,cu marginile putin ondulate, 3 la numar cu 150 de lei si am folosit si janta roatei de rezerva care e tot de tabla. Bucuros ca am si jante si cauciucuri am mers la o vulcanizare de cartier sa intreb cat costa, acolo prima intrebare ce masina am, nu tu preturi afisate nimic, exact ca tiganii aia in targ care iti zic preturile pieselor pe moment din burta. ce_oameni "150 de lei la prima vedere, dar sa vedem in ce stare sunt jantele", dupa vrajeli ca nu se potrivesc piulitele de la jantele de aliaj la alea de tabla, ca mai costa si alea 160 de lei etc. Asa ca weekendul urmator le-am montat la Rosiori de Vede ca tot am dat o fuga la bunica-mea. Acolo pentru indreptat 3 jante de tabla,(cu plumbi si tot ce trebuie) dezechipat roata de rezerva, montare cauciucuri de iarna si saci pentru gumele de vara mi-au luat 65 de lei, si s-au potrivit si piulitele, insa omul mi-a zis sa le schimb ca sa nu le distrug. Am gasit unele la dezmembrari de pe un colt cu 80 de lei si cred ca dau o fuga pana vineri sa le iau. Deci judecati voi mai departe cum e mai bine.

Mesaj necitit 05 Noi 2012, 20:36
robyn Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2006
salut...subscriu la ce ai scris...cand vrei sa le schimbi pe alea de vara si esti totusi in Buc...te duc eu la Bragadiru la un nene ..60 ron :)

Mesaj necitit 05 Noi 2012, 21:19
Gladiator

robyn scrie:
salut...subscriu la ce ai scris...cand vrei sa le schimbi pe alea de vara si esti totusi in Buc...te duc eu la Bragadiru la un nene ..60 ron :)





.............si eu am la Tulcea ............. :D ...............stiti foarte bine ca aici sunt speculanti si multi care pun preturi cum vor ei.... ma refer la Bucuresti.........dar ca sa te duci in afara Bucurestiului sa-ti schimbi anvelopele ...... X( ...... ~X( ........ [-X

Mesaj necitit 05 Noi 2012, 21:57
RaiMaN Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 248
Localitate: Bucuresti
Tipul: Sportage
Capacitatea cilindrică: 1.7
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2017

Subscriu si eu... Le`am schimbat la Focsani cu 50 de lei... Si nu am jante separate... :) aici in Bucuresti am dat 50 de lei doar pe echilibrat...

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 10:48
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Mda .... interesant ... trebuie sa le schimb si eu cauciucurile la Logan. La Hyundai nu prea m-a interesat aspectul asta ca nu am platit eu dar totusi mi s-a parut un pret bun. 80lei schimbat cauciucuri, echilibrat si azot. Cu tot cu bon si stampila.

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 12:31
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
De acum incolo nu mai calc pe la vulcanizare decat pentru echilibrat. In rest mi le inlocuiesc eu. O ridic frumos pe cric si schimb fiecare roata in parte. La hyundai in 30 de minute eram gata. De banii aia 60 de lei imi schimb lichidul de frana sau pun benzina si ma duc de doua ori la peste prin apropierea Bucurestiului(sunt cam parcimonios... stiu :P)

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 13:57
Dannyboy

Se zice parcimancibil. M-ai spart.
Nu prea mai stiu preturi de cand am 2 randuri de jante.

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 14:36
robyn Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2006
:@razvante...cand te mai duci la peste da un pm :HappyDance

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 14:37
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Exact ce spuneam. Cu doua randuri de jante mai afli preturile pentru montat demontat anvelope odata la cel putin 4 ani.
De curiozitate stiti cumva ce dimensiuni au piulitele modelelor hyundai? Exemplu ale mele au pasul M12X1,5. In caz ca se dau alea de Colt, am vazut un i30 si un accent <2006 in Ploiesti la dezmembrari si poate le iau pe acelea.

Robin eu merg cam in fiecare weekend la Neajlov la stiuca.

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 14:48
robyn Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2006
e bine de stiut...Neajlov fiind pe langa Comana ? :-?
prinzi ceva pe acolo?

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 14:57
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Neajlov insemnand de la Iepuresti-Singureni-Calugareni-Branistari la lingurita si pestisor. La Comana nu prea vrea la ligurita, doar la pestisor viu. Ca sa nu fim offtopic mai bine apelam la amabilitatea moderatorilor si poate creeaza ei un topic special de pescuit si alatura si postarile astea.

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 15:56
Dannyboy

In Topic despre orice aveti Coltul Pescarilor.

Mesaj necitit 06 Noi 2012, 20:19
Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Montat-demontat cele 4 roti de vara cu cele 4 de iarna si echilibrat cele 2 din fata m-a costat 40 de lei.

Mesaj necitit 07 Noi 2012, 09:15
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
robyn scrie:
:@razvante...cand te mai duci la peste da un pm :HappyDance

Ha ha... "da un pm"... dar la schimbarea rotilor nu te-ai oferit sa-l ajuti. Sau asta sugerai prin maimuta aia care danseaza? :)

Si, apropo de topic :D , stie cineva cand va ninge prima data, ca prin site-urile meteo datele sunt contadictorii?

Mesaj necitit 07 Noi 2012, 09:49
robyn Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2006
@Geopel ...prietene tu citesti printre randuri? sau citesti doar ce iti convine tie ? :))
M-am oferit sa il ajut ..i-am zis ca il duc la un nene ,in Braga cu 60 ron,baiatul le-a schimbat insa ,ce crezi ca schimba gumele precum sosetele?

Mesaj necitit 07 Noi 2012, 10:03
Dannyboy

Sau exista umor in postarea lui? Sunt unii care refuza incrancenarea care ne domina vietile si care cauta partea amuzanta a lucrurilor. E offtopic, dar n-am de gand sa sterg sau sa mut nimic.

Mesaj necitit 07 Noi 2012, 17:58
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Fratilor... eu sunt de vina!
Asa e, am cam citit printre randuri. De fapt am sarit, din neatentie, o postare. Exact cea in care Razvan specifica cum ca a facut deja schimbul. Oricum, nu era decat o simpla gluma, nicidecum un repros.
Scuze robyn, multumesc Dannyboy!
..........................................

Doi pescari între ei:
- Azi dimineaţă am dat cu banu' să văd dacă mă duc cu nevastă-mea la biserică sau vin la pescuit.
- Şi văd că ţi-a ieşit să vii cu noi la pescuit.
- Da, însă a trebuit să dau de 7 ori.

Mesaj necitit 08 Noi 2012, 13:06
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Gata am pus si la Logan bocancii :) .
Am tot auzit prin presa ca e omor la vulcanizari, ca se fac programari deja pentru la primavara :)) .
Cand am ajuns la vulcanizare azi dimineata am crezut ca e prea de vreme sau ca nu lucreaza azi ... eram singur ...

Presa asta ....

Mesaj necitit 08 Noi 2012, 18:15
Dannyboy

Aiurea! Sunt facatori de foame maxima! Cum vad un client, il jupoaie, ca nu se stie cand mai pica vreun fraier.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utile