Prima pagină Călătorii În România Instantanee bucurestene...

Instantanee bucurestene...

De la Km 0

Mesaj necitit 24 Mar 2011, 16:30
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

De ce nu si din prafuitul nostru Bucuresti...

P151110_08.19.jpg
P151110_08.20.jpg
P151110_08.20_[03].jpg
P171110_17.00.jpg
P171110_17.00_[02].jpg
P171110_17.03.jpg
P171110_17.03_[01].jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 08 Apr 2011, 10:04
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Imaginile nu sunt grozave, dar Magnoliile...

DSC01805.JPG

DSC01807.JPG

DSC01808.JPG

DSC01811.JPG

DSC01812.JPG

DSC01813.JPG

DSC01814.JPG


Si un moment surprins cand ieseau guvernantii de la Victoria... pana sa scot telefonul am mai urprins o masina si o motocicleta, cardul (de la cird, cireada) era mare.
P050411_18.02.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 08 Apr 2011, 13:57
Ima Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 582
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Ce-mi place, in loc s-o spui de-a dreptul, o iei dpdv etimologic... =))

Mesaj necitit 12 Apr 2011, 12:23
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Deci cardul este acel obiect din plastic care face un cird la bancomat. Asta daca cireada de la Financiar a uitat sa vireze banii... $-)

Mesaj necitit 09 Mai 2011, 09:42
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
ilie_v scrie:
Imaginile nu sunt grozave, dar Magnoliile...

La Brasov cad magnoliile din cer: fulgi mari de ninsoare in 7 Mai.
IMG_2352.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 26 Mai 2011, 14:27
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Tot din... Brasov, dar deh, asta mi-e orasul :) :

IMG_2530b.jpg

"Festivalul luminii" in sambata ce tocmai a trecut. Vad ca a fost si pe la Bucuresti mai pe la inceputul lunii.
70.000 de lumanarici in parcul central :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 04 Noi 2011, 20:17
ucinrov Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 33
Localitate: Constanţa
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/115 CP
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Oameni buni, n-am nimic pe fond cu bucurestiul, dar e crima acolo!!!Am fost cu treaba prin bucuresti si sunt extrem de fericit ca nu locuiesc in bucuresti!Nu am locuit, nu locuiesc si nici nu voi locui vreodata acolo!!!
Nu vreau sa va jignesc dar e un miros greu (esapament si altele...), trafic infernal, aglomeratie pe trotuare, forfota la extrem!
Parerea mea ca in bucuresti distrugi o masina in 200.000 km.Deci cat am mers prin buc., vreo 2 ore, am mers numai in a 1-a si a 2-a, piciorul pe ambreiaj tot timpul, franele incinse, plus ochii cat cepele ca se baga fiecare cum il taie capul.
Data viitoare intentionez sa las masina undeva la capatul liniei de metrou, iau metroul si ... la naiba cu sofatul prin bucuresti.
Am fost prin ceva capitale in lumea asta, dar ca in bucuresti .... nicaieri n-am vazut asa ceva.
Va compatimesc!

Mesaj necitit 04 Noi 2011, 21:20
Dannyboy

Mai bine ne admiri. Unde gasesti tu o scoala mai buna de conducere? Bineinteles, ca la orice scoala, mai sunt si repetenti. Cat priveste descrierea ta, sunt perfect de acord. Poate intelegi acum de ce cautam sa iesim cat mai des din infernul asta, de ce cautam locuri in mijlocul naturii, si mai ales, de ce cautam oameni.

Mesaj necitit 04 Noi 2011, 22:36
Gladiator

ucinrov scrie:
Oameni buni, n-am nimic pe fond cu bucurestiul, dar e crima acolo!!!Am fost cu treaba prin bucuresti si sunt extrem de fericit ca nu locuiesc in bucuresti!Nu am locuit, nu locuiesc si nici nu voi locui vreodata acolo!!!
Nu vreau sa va jignesc dar e un miros greu (esapament si altele...), trafic infernal, aglomeratie pe trotuare, forfota la extrem!
Parerea mea ca in bucuresti distrugi o masina in 200.000 km.Deci cat am mers prin buc., vreo 2 ore, am mers numai in a 1-a si a 2-a, piciorul pe ambreiaj tot timpul, franele incinse, plus ochii cat cepele ca se baga fiecare cum il taie capul.
Data viitoare intentionez sa las masina undeva la capatul liniei de metrou, iau metroul si ... la naiba cu sofatul prin bucuresti.
Am fost prin ceva capitale in lumea asta, dar ca in bucuresti .... nicaieri n-am vazut asa ceva.
Va compatimesc!




.......Scuze ca intervin.....1. nici soferii constanteni sunt cei mai corecti in trafic....si la Constanta este trafic infernal =mai ales vara cand sunt concediile =, aglaomeratie mare , forfota,....haiducie pe soselele din Constanta ...inclusiv in statiuni...... X( ........deci si acolo miroase a esapamente si altele... f:1 , cum am mai spus numai 3- 4 luni pe an........cat tine sezonul de vara... :ymparty:
2. Atentie mare '' plus ochii cat cepele'' este valabil in mai toate orasele din Romania.....dar am observat ceva , ca si la voi in Constanta ....soferii sunt repetenti la multe capitole din legislatie sau nu au avut profesori buni , asa cum sunt si la Bucuresti.......spun asta din proprie experienta....am rude in Constanta ....dar fac deplasari dese in jud.Constanta si Tulcea.....cam de 40 si ceva de ani

3. Cred ca te-ai nimerit sa-ti rezolvi problemele .....in orele de varf.....unde recunosc ca este un trafic infernal......spun asta ca prin natura serviciului...fac zilnic minim cam 200 km prin acel balamuc ...dar nu sunt singurul , ca mine sunt destui....colegi din FORUM HYUNDAI

....apropo de capitale cred ca Bucurestiul este mic copil fata de altele capitale....in priviinta traficului..... :-? .....am fost de curand la Roma ....acolo sa vezi forfota de masini si pietoni...... ~X(


Multuminm de compatimire.......dar nu avem ce sa facem.....ne-am obisnuit cu forfota, blocajele din trafic, haiducii cu masini scumpe si fara minte, fufele de Dorobanti si Decebal = aici sunt niste cafenele celebre=, militienii care stau la panda in trafic sa -ti dea amenda.........si altele

IN CONCLUZIE....Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul

O seara placuta..... hiiiiiii

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 10:17
ucinrov Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 33
Localitate: Constanţa
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/115 CP
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Mestere, te anunt ca nu prea mai stau la oras (oricare ar fi el din romania), ci stau la tara, cu prostii si imputitii de tarani.De vreo 2 ani m-am facut si eu taran (la propriu).

Refuz sa mai locuiesc la oras, motivele le-am expus mai sus, nu ma repet.

Cat despre traficul auto in c-ta, nu atinge cotele din bucuresti, nici macar vara!Da, este aglomerat vara, dar chiar si atunci traficul este aglomerat tot din cauza bucurestenilor care vin la mare.Prin asociere, poate acum intelegi de ce nea Mazare a pus taxa la intrarea in Mamaia.Ca deh, majoritatea banilor ce se invart pe litoral tot la bucuresti se duc, nu prea raman in c-ta.

Da, traim in romania (cu r mic) si asta e cel mai urat lucru de care putem avea parte!!!

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 11:56
Gladiator

Mestere ....esti un caz fericit, ca ai unde sa stai in afara orasului......chiara daca te-ai facut '' frate cu taranii aia prosti si imputiti ''.....citez din spusele tale.... :D .......dar sa stii ca acei locitori de la tara ....s-au desteptat si au multe realizari fata de cei de la oras.

.....acea taxa de intrare in statiunea Mamaia......eu zic ca beneficiaza orasul Constanta...sau mai bine spus statiunea Mamaia........ca nu primarul din Bucuresti a pus-o..... :D

......daca ai solutii de trait mai bine in '' romania '' ai curaj sa le spui....?......mai intereseza si pe mine..... :)



.......o zii placuta iti doresc....... hiiiiiii

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 14:08
ucinrov Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 33
Localitate: Constanţa
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/115 CP
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
"tarani prosti si imputiti" am spus-o ironic.Nu stiu ce stii tu dar iti spun ca nu s-au desteptat, ca n-au cu ce sa se destepte.Sunt nitel nespalati si asta din motive obiective.Nu fac dus in fiecare zi ca n-am unde, n-am cum si nu am timp!Bine, in acceptiunea oraseanului, daca mirosi putin a transpiratie esti imputit, dar asta e parerea lui si standardul lui.
Multi nu au apa curenta => dus and shit.Sunt destule cazuri cand te apuca noaptea pe camp, te intorci acasa flamand si obosit si n-ai timp de igiena corporala precum aveti timp la oras (oricum nu aveti de facut prea multe).
Cat despre realizarile celor de la sate, sunt cam 0.Fac agricultura cum se facea acum 100 de ani (fara sa exagerez).Se ara cu ajutorul cailor/boilor, se seamana si se recolteaza cu mana, se praseste cu mana, ingrasaminte lipsa, tratamente fitosanitare lipsa.Deci, iti spun eu (ca ma lovesc de problemele astea) ca nu nici un fel de realizari de fapt.Singura realizare este ca sunt destul de independenti de sistemul alimentar existent, adica am cam 90% din alimentele necesare unui trai linistit din proprie productie.Chestia este ca daca tu imi ceri (fortat de imprejurari) o bucata de mamaliga, n-am de unde sa-ti dau si tie (cu sau fara bani).Sper ca ai inteles ce vreau sa zic...

Da, taxa e pusa pentrua rotunji veniturile municipalitatii, asta pentru ca nu prea raman bani in Constanta de pe urma turistilor, am spus asta mai sus.E foarte corect asa, s-o faca si in alte statiuni unde sunt calariti localnicii, valea prahovei ca exemplu.N-as avea nimic impotriva sa platesc aceeasi taxa cand ma duc pe valea prahovei.Bine, nu ma duc acolo ca nu am de ce s-o fac, daca vreau munte conduc 100 km si sunt in zona pasul tihuta sau Vatra dornei.Basca ca in zonele astea nu prea sunt deranjat de turisti ... asta ca bonus.

Solutii de trait in romania sunt doar in bucuresti (acolo se invart totii banii), si asta numai daca stii sa furi, sa inseli, sa minti.Daca nu esti capabil de asta ramai la stadiul de sarantoc!Acum ca tu esti in bucuresti, banuiesc ca ai gasit solutia optima, nu?
Personal am alta solutie, strainatatea!

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 20:50
Gladiator

Ca sa nu monopolizez acest topic......cu exemple din partea mea cat si a ta.....nu vrea sa intru in polemica cu tine, pe niste teme reale din societatea noastra....libera de 21 ani....eu ma retrag.....dar nu infrant... :)


....PS....tu poate ai trait mai mult in afara.....si faci o comparatie intre traiul de '' dincolo ''.....si cel de aici din Romaniaca in care traim si muncim care cum poate si pe unde poate.
....Solutii de trait in romania sunt doar in bucuresti (acolo se invart totii banii), si asta numai daca stii sa furi, sa inseli, sa minti.......cred ca te referi la cei care ne conduc..........oamenii de rand din care fac si eu parte nu au timpul sa faca asa ceva...pt. ca trebuie sa muncesca sa- si platesca datoriile ......eu cu mandrie .. X( ....ma numar printre ei....lunar cotizez o suma destul de importanta la banca
....Personal am alta solutie, strainatatea!........eu personal iti doresc succes

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 22:07
ucinrov Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 33
Localitate: Constanţa
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/115 CP
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Da, suntem off topic si poluam forumul in felul asta.Daca e o problema mesajele noastre, rog administratorul sa le mute unde crede el de cuviinta.

Nu, nu ma refer doar la cei care ne conduc, din nefericire.De regula, romanul, isi cam fura caciula singurel (ca ne place sau nu).Oamenii de rand fura si ei dar la scara muuult mai mici, asta-i singura diferenta intre palmasi si conducatori.Evaziunea fiscala este peste tot, dela taximetristul din strada pana la taranul care vinde 10 kg de cartofi la poarta.Atata timp cat nu pricepem ca facand asta ne furam caciula singuri. n-o s-o ducem bine in "beeeeeep" de tara.

Nicaieri nu este libertate in lumea asta, e doar o falsa impresie...

Tema reala a societatii romanesti este lipsa productiei si evaziunea fiscala.Restul sunt detalii insignifiante pe fond.

Imi pare rau pentru tine ca ai devenit sclavul bancilor prin credite si rate.Personal nu voi imprumuta niciodata bani de la banca.E forma de sclavagism modern.Daca vrei sa consumi ceva, consuma atat cat iti permiti, punct!

Multumesc pentru urare!Dar stii care-i chestia?Oricat m-as zbate in cacatul asta de tara nu am sanse de reusita (la nivelul meu).In strainatate insa, indiferent la ce nivel de educatie si cultura ai fi, daca pui osul la treaba serios, poti (la modul real) sa obti tot ce ai nevoie pentru un trai decent.In cacatul de tara pe nume romania, muncesti o viata si n-ai nimic de fapt la final, adica ai cam muncit degeaba.Nici macar de ceea ce ai nevoie a doua zi nu esti capabil sa obti prin munca cinstita in cufureala asta de tara!!!

Daca va simtiti lezati de spuele mele, imi cer iertare dragii mei dar suntem romani, traim in boratura asta de tara si o putem schimba soarta tarii prin atitudine, in fiecare zi, in fiecare clipa ce o traim in aceasta "tara".
Problema este ca suntem prea ocupati (oare!?) sa schimbam ceva sau/si indiferenti.Asa ca, daca tara e de cacat, oare cine o face sa fie asa, nu noi cei care locuim in ea?Deci, ne cam meritam soarta dragilor.
Sper sa ma reintroc in Canada, si mi-am jurat ca nu ma mai intorc in romania, cel putin cat timp sunt activ profesional ....M-am saturat de romania, am 37 de ani si nu mai pot suporta cacatul romanesc.

Numai bine, stimabililor!!!

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 22:28
Dannyboy

ucinrov scrie:
Da, suntem off topic si poluam forumul in felul asta.Daca e o problema mesajele noastre, rog administratorul sa le mute unde crede el de cuviinta.

Din punctul meu de vedere e un instantaneu bucurestean aplicabil intregii tari. Chiar doresc sa mut postarile dar presupun ca m-ar astepta niste ani buni de parnaie. Voi cum le-ati vedea scrise pe zidurile Casei Poporului?

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 22:47
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
ucinrov scrie:
Oameni buni, n-am nimic pe fond cu bucurestiul, dar e crima acolo!!!Am fost cu treaba prin bucuresti si sunt extrem de fericit ca nu locuiesc in bucuresti!Nu am locuit, nu locuiesc si nici nu voi locui vreodata acolo!!!
Nu vreau sa va jignesc dar e un miros greu (esapament si altele...), trafic infernal, aglomeratie pe trotuare, forfota la extrem!
Parerea mea ca in bucuresti distrugi o masina in 200.000 km.Deci cat am mers prin buc., vreo 2 ore, am mers numai in a 1-a si a 2-a, piciorul pe ambreiaj tot timpul, franele incinse, plus ochii cat cepele ca se baga fiecare cum il taie capul.
Data viitoare intentionez sa las masina undeva la capatul liniei de metrou, iau metroul si ... la naiba cu sofatul prin bucuresti.
Am fost prin ceva capitale in lumea asta, dar ca in bucuresti .... nicaieri n-am vazut asa ceva.
Va compatimesc!


..................................................................................................................................................

Nu te cunosc, nu ma cunosti, dar, inca de cand am citit cele scrise de tine mai sus, am dorit sa iti atrag atentia ca "articolul" este usor rautacios: parca doreai sa te "racoresti"... si ai facut-o pe forum. Iar finalul il consider chiar insultator! Probabil ca nu asta ti-a fost intentia, dar ...

Tot ceea ce ai scris tu noi stiam deja. Si mai stiam si ca stiti si voi, cei care uneori sunteti nevoiti sa treceti prin Bucuresti. Ce sa spun? Ca traficul e cum e si datorita celor veniti din provincie? Sunt convins ca acestia nu vin de drag aici.
Timp de cativa ani am circulat (si) prin orasul si judetul Constanta. Doua-trei drumuri lunar. Recunosc ca as da Bucurestiul pe Constanta, dar nu pentru calitatea traficului. Si nici a oamenilor. As face-o pt. AER!
Traficul in Constanta are si el neajunsurile sale. Soferii. In special damele. DEZASTRU!!!
Poluare nu prea e, dar nu pt. ca nu sunt masini, ci pt. ca e briza. Si ma refer si la extrasezon.

Din respect pt. oameni (la modul general) nu as fi scris niciodata aceste randuri urate, dar m-a "miscat" "articolul" tau. Ai fi avut dreptul sa scrii acele randuri pe forum doar daca veneai la invitatia noastra. Cat despre compatimit...... mai bine uit...

Era o zicala: TOT CE VA IESE PE GURA TREBUIE SA VA TREACA PRIN MINTE. DAR NU TOT CE VA TRECE PRIN MINTE TREBUIE SA VA IASA PE GURA.

..................................................................................................................................................

Daca m-am "ambalat" peste masura, imi cer scuze. Te rog sa iei cuvintele mele doar ca pe un drept la replica.

......................................................... hiiiiiii ................................................

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Mesaj necitit 06 Noi 2011, 22:56
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Dannyboy scrie:
............ 1) Chiar doresc sa mut postarile dar presupun ca m-ar astepta niste ani buni de parnaie.
2) Voi cum le-ati vedea scrise pe zidurile Casei Poporului?


.............................................................................................................

1) Ti-am ramane "profund" (scuze, fara nici o aluzie... :D ) recunoscatori !

2) Cu rosu si cu litere de zece metri inaltime, sa se vada si de pe Luna !

.................................................... hiiiiiii .................................................

Mesaj necitit 07 Noi 2011, 02:19
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
PS
Mai e o varianta pt. punctul 2): Cu trupurile celor care lucreaza acolo... si la guvern... si la Cotroceni... Asta dupa ce i-am tras putin pe roata... ca sa fie citet ... :D !

Mesaj necitit 07 Noi 2011, 10:44
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sa nu ii puna din greseala pe cladirea noua din spate (Catedrala) si sa ne inchinam la ei..... :ooops

Bine ai revenit Cornele, in/cu stilul tau propriu si personal. f:1

PS: ca orice bucurestean, am prins si eu un somn (bun) in uichend, dar alt bucurestean..... :D http://www.youtube.com/watch?v=y0SGfjuG ... r_embedded

Sursa: http://b365.realitatea.net/news/somn-de ... gie-video/

Mesaj necitit 07 Noi 2011, 14:00
Paciu

Geopel scrie:
PS
Mai e o varianta pt. punctul 2): Cu trupurile celor care lucreaza acolo... si la guvern... si la Cotroceni... Asta dupa ce i-am tras putin pe roata... ca sa fie citet ... :D !

Dar cu palmasii ce ai George? Ce vina au ei ca lucreaza la Camera Deputatilor sau Senat? Doar pentru atat nu cred ca merita asta. [-X

Următorul

Înapoi la În România