Prima pagină Călătorii În România Transilvania

Transilvania

De la Km 0

Mesaj necitit 19 Feb 2012, 00:50
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Am fost ieri la Turda, in interes de serviciu.
Am ales ca traseu varianta prin Brasov pt. ca trebuia sa trec si prin Busteni. Cealalta varianta e prin Sibiu, mai scurta cu doar 5 km. Cred ca voi alterna traseul la fiecare drum (voi merge la Turda cel putin odata pe luna).

Pana in apropiere de Tg. Mures am parcurs acelasi traseu ca spre Praid, doar ca am luat-o prin Brasov (nu l-am ocolit).
M-am abatut pana in Sacele pt. inca , cateva totemuri precum cel oferit Rodicai de ziua ei la Praid. Imi plac f. mult si, de cate ori am ocazia, trec pe la autor si mai imi completez colectia.
Este vorba de niste mici sculpturi, inguste si inalte de 30-50 cm, din radacina de conifere, care simbolizeaza un zeu (al luminii, focului, umorului, timpului etc), asa cum il vede autorul. Ele sunt prinse pe o mica placuta din roca, de regula marmura. Fiecare statueta reprezinta cele 3 regnuri: mineral prin soclu, vegetal prin materia prima si animal prin imagine, care e fie un chip uman stilizat si completat cu simboluri, fie un organ de simt (ochi, ureche sau gura, in functie de tema).
Pretul, prin achizitie directa de la producator, este, in opinia mea, mult prea mic, atat in raport cu munca prestata, cat si cu valoarea artistica a lucrarii. Nu sunt expert in domeniu, dar am vazut si eu niste preturi prin magazinele de profil...

Dintotdeauna mi-a placut Brasovul. Am vizitat in timp multe orase din Romania si consider ca Brasovul e nr. 1 din f. multe puncte de vedere. Pe langa amplasamentul geografic, se simte la tot pasul influenta civilizatiei germane, atat ca arhitectura si infrastructura, cat si ca mentalitate. Iar centrul... centrul e superb!
Nu insist pe Brasov, avand convingerea ca stiti deja despre ce e vorba.

De cum treci Carpatii ai senzatia ca ai trecut vama. Doar numerele masinilor iti amintesc ca nu e asa. Dupa Brasov soseaua f. buna si bine semnalizata. Curatata de zapada asa cum trebuie; se vedea si marcajul de delimitare a partii carosabile. Si complet uscata. Intradevar, nici nu a nins la fel de mult ca la campie, dar nu cred ca asta este explicatia...

Fiind soseaua buna si uscata, iar localitati relativ putine si rarefiate, se circula cu viteza mult superioara limitei legale. Doar TIR-urile mergeau cu 100. Erau f. multe masini bune, dar si multe cu nr. de B (nu scriu numele complet ca sa raman ancorat mental aici...).
Desi se merge f. repede, exista respect si intrajutorare intre soferi. Sunt f. atenti la intentia celorlalti, anticipeaza si ajuta, fie prin flashuri si/sau semnalizare, fie prin invitatii, fie prin alte metode subtile, dar de efect. Daca gresesti cu ceva esti, cu siguranta, atentionat. Subtil si cu bun simt. Probabil sunt vegetarieni, caci sub Carpati ai avea congelatorul plin cu friptura pt. vreo 10 gratare la fiecare mica eroare, reala sau nu.
Pot spune ca se circula civilizat si cu profesionalism.
Nu am vazut radare (nu ca nu ar fi, probabil am nimerit eu o pauza), dar mai stau la panda pt. depasiri neregulamentare. Astept si eu o "poza" cu o depasire pe un marcaj continuu prea lung. S-ar putea ca , "copilotul" (desigur, Florenta) sa ramana in curand fara abecedar...

Pana in apropiere de Tg. Mures toate bune si la locul lor. Spre Cluj trafic mai intens, mai multe masini de transport marfa (foarte multe cu BUSTENI; nu, nu ma refer la localitatea de pe valea Prahovei. CHERESTEA. MULTA!...).
Cu toate acestea, se circula in siguranta in continuare, dar mai lent datorita aglomeratiei si a localitatilor mai dese si putin mai animate. Probabil si intervalul orar a avut o influenta.

Am vrut la intoarcere sa schimb traseul prin Medias, pt. a tatona si alta varianta, dar, cum am parasit drumul european, am dat de o catastrofa de "sosea". Am intors dupa 500 m.
Nu am mai ocolit Tg. Mures ca la sosire (cand am folosit o mica scurtatura cu sosea relativ buna dar cu localitati in lantz), sperand sa nu intru in oras. Nu era drum pe langa, sau nu l-am nimerit eu. Oras linistit, parca usor apatic. Cred ca prin zona aceea timpul curge altfel. Sau poate sangele...

Am innoptat la un motel (Dumbrava) in apropiere de Rupea. Saltele si mobilier de calitate, f. curat, elegant chiar. 100 lei. La un alt motel inainte, unde saltelele erau de pe vremea dacilor si aratau sa niste hamace, 80. Deci cu 100 aici a fost destul de bine.

...............................

Nu am avut nici macar odata senzatia de lipsa de respect datorata, sa zicem, numarului cu B sau a accentului "neardelenesc". Oamenii sunt pur si simplu seriosi. Asa a fost si la Praid. Ori se exagereaza, ori problema e mai degraba in Covasna sau M. Ciuc (desi cand am vizitat acele locuri eu tot nu am vazut-o), ori vad eu doar jumatatea plina a paharului. Cred ca e o idee inventata pt. dezbinare. Oamenii sunt dechisi la minte si raspund la respect si bun simt cu aceeasi moneda.

...............................

La intoarcere m-am abatut iar prin Sacele. Dupa ce am alimentat, am cheltuit ultimii bani pe alte totemuri.

Ninsoare marunta care ramanea pe carosabil datorita gerului. Avand pneurile uzate, am mers cu prudenta (adica , cu viteza maxima admisa), dar si cu gandul ca voi incurca pe ceilalti. Nici vorba. Fiecare isi vede de drumul sau, atat cat se putea. Nici un flash, nici un claxon, nici o frustrare pt. nimeni. Pana am trecut de Predeal. De aici, lume noua. Pardon, "cunostinte" vechi. Ce faci, mergi cu (doar) 50 in localitate/100 afara?! Nu depasesti pe marcaj continuu?!!! Nu vezi ca merg la doar 1 m in spatele tau ca ma grabesc?! Ai venit la munte iarna fara sa ai 4x4?!
Dupa ce am scapat de zapada (de la Comarnic) am dat bice si am depasit, involuntar, si pe "grabitii" de dinainte. Am incalcat doar limita de viteza si doar atunci cand era posibil, fara a deranja pe cineva. Se poate si asa. Probabil iti trebuie SUV ca sa devii mojic. Sau invers...

................................

Voi profita de drumurile la Turda si voi mai varia traseul. Printre altele, doresc sa ajung candva la Sapantza la cimitirul vesel si sa parcurg toata Transalpina.
Sper sa revin cu postari...

Daca e cineva interesa de totemuri, voi incerca sa aflu cum pot posta pozele. PC-ul nu e cu siguranta punctul meu forte. Sper sa nici nu devina...
Pretul il voi comunica pe PM celor interesati deoarece candva a fost un cadou... Nu voi aplica nici un adaos. Ma voi scoate eu altfel: dupa ce achizitionez tot ce are de vanzare, angajez un asasin caci stiu ca post mortem creste valoarea lor :D.
Glumesc desigur, cam macabru ce-i drept.

Aveti aici nr.-ul de tf. al sculptorului:

http://www.insidebrasov.ro/index.php?pa ... 12&lang=ro

Mesaj necitit 01 Apr 2012, 00:10
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
.............................................SALINA TURDA


Job-ul m-a dus la Turda pt. doua zile. In cea de-a doua, datorita programului incarcat si a orarului salinei, am renuntat la masa de pranz si, ca o avanpremiera a unei excursii ce presimt a urma, am vizitat salina Turda (Rudolf).
Fiind pe fuga, am stat doar 45-50 minute, dar am reusit sa fac cca. 40 poze si 10 filmulete, din care am realizat cele doua videoclipuri*, evident de amator, pe care le-am pus pe YouTube, in mod special pt. toti amicii mei de pe FH.
Vis-a-vis de timpul limitat, din fericire am avut ca ghid pe unul din partenerii din Turda care a lucrat acolo ca salariat in MI si care ne-a descris din istoria si miturile salinei si ne-a indrumat catre cele mai de atractie pozitii.

Ce sa va zic?...
Este un loc creat si lasat de natura pentru ca omul sa-l poata exploata si apoi modela intr-un mod pt. care cuvantul "admirabil" este doar din politete.
Daca Jules Verne ar fi avut cumva posibilitatea de a vizita acest loc, ar fi creat cu siguranta cel mai bun roman al sau.

Incerc sa nu intru prea mult in descriere pt. a nu stirbi din impresia ce va veti face-o cand veti ajunge, neindoielnic, acolo.
Nu ma pot abtine insa a va spune ca locul este ABSOLUT MAGNIFIC!!!
Daca esti amator de excursii ( :D ) si vrei sa ai in palmares si o incursiune intr-un loc ce te lasa pur si simplu mut de uimire (la superlativ!), nu rata Salina Turda!

* http://youtu.be/kRMKUcicHoA ; http://youtu.be/2ESdxcPtI3g

(le-am postat si azi dimineata la cafenea, dar, acum ca am avut ragazul sa fac si aceasta descriere, cred ca locul lor e, cu voia d-voastra, aici)
.......................................................................................................................................................

Abia astept urmatoarele deplasari pt. a revizita salina, pt. care sper ca voi avea la dispozitie cel putin 2-3 ore, si, deasemenea, pt. a vizita, pe parcurs, numeroasele obiective turistice ale zonei. Pe o raza de cca. 50 km sunt cel putin 10 astfel de obiective.
.......................................................................................................................................................

Mesaj necitit 01 Apr 2012, 09:56
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Ai dreptate e superba.Din videoclipuri se vede ca oamenii s-au implicat mult mai mult in amenajari,decat au facut-o cei din Praid sau Slanic Prahova .Sa vorbim cand ii facem loc in "agenda" noastra.Multumim Georgica.(nu uita si de celelalte obiective - cheile Turzii le stiu destul de bine,da' restu' de 9 nu-mi vin acu in minte - enumereaza)

Mesaj necitit 01 Apr 2012, 14:35
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Radu_dac scrie:
... Cheile Turzii le stiu destul de bine,da' restu' de 9 nu-mi vin acu in minte - enumereaza


Cheile Turului, lacurile si baile sarate, castrele romane, zoo etc. Mai multe in postarile urmatoare... sau pe Google :D.

Mesaj necitit 01 Apr 2012, 18:17
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Pe Google nu gasesti chiar tot - de multe ori sunt mai bine informati localnicii,da' multu' oricum.

Mesaj necitit 08 Mai 2012, 22:35
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Am revenit dupa doua zile la Turda. Ieri am avut un ragaz de cateva ore pt. a vizita Cheile Turzii. Nu stiu ce a fost in mintea mea (probabil comoditatea tipica posesorului de masina...), dar am crezut, inainte de a ajunge acolo, ca pot strabate defileul cu masina. Oha! E rezervatie naturala, se merge doar la pas. Data viitoare o iau pe Andreea sa ma care in spinare :D .
La pas la pas, hai, macar o jumatate de ora, dar cinevaaa, nu spui cineee, era in sandale. Cu toc.
Ia de te plimba prin defileu!
Stanga-mprejur, popas pt. o gustare pe locul special amenajat pt. gratar. Adica o mica poienita cu cateva pietre aranjate in forma de cercuri in interiorul carora se aflau cenusa si cutiile de bere ale turistilor romani, precum si doi saci pt. gunoi legati de pomi.

Ne-am cazat pt. doua nopti la Pensiunea Edy, ceva mai rasarita prin Turda prin numarul de camere (9), prin curatenie si gradina amenajata cu bun gust. Dintr-o discutie cu proprietarul am realizat ca (negustor fiind...) e interesat si de servirea mesei la el, avand si firma de catering. Voi mai tatona la urmatoarea vizita. Am cateva poze si un video pe care le voi posta in curand. Sper sa nu uit.
Ca si rezerva, peste o luna voi afla de la unul din colaboratorii de acolo ce alte variante ar mai fi. Pensiuni cu nr. mare de camere in Turda nu prea sunt pe net, dar se pare ca sunt unele mai noi de care nu prea se stie inca.

Totodata am afla si de Pensiunea Lara, ceva mai exotica, dar este la cca 40 km de Turda iar tariful e ceva "mai sus". Cred insa ca merita.
hiiiiiii

Mesaj necitit 09 Mai 2012, 08:57
Dannyboy

Arati chiar asa bine in sandale cu toc? =))

Daca o fi s-o punem de Turda, nu cred sa avem nevoie de mai mult de 9 camere. Si ma mai gandesc, daca o fi sa-i luam tot stabilimentul, poate are gandul ala bun si mai lasa la pret si putem manca la el.

Mesaj necitit 09 Mai 2012, 09:15
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
La inceputul lunii urmatoare voi fi iar acolo. Aveti putintica rabdare.

Mesaj necitit 09 Mai 2012, 17:19
Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Turda este o varianta de excursie de luat in seama.

Mesaj necitit 09 Mai 2012, 23:30
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Dannyboy scrie:
...Daca o fi s-o punem de Turda, nu cred sa avem nevoie de mai mult de 9 camere...


Initial asa am gandit si eu.
Ulterior am mai analizat putin si, urmand un anume fir al logicii mele abstracte, cred ca numarul camerelor necesare este direct proportional cu distanta... (vezi excursie Praid).
Si, ca sa pun paie pe foc, iata de ce: Cheile Turzii - o atractie naturala

Note:
- data corecta este 06/07 mai 2012;
- clipul este (absolut intentionat ;) ) precum titlul piesei: Superficial (Enigma);
- daca mai amintesc si de salina, cam de cate camere... pardon, rectific: cam de cate pensiuni va fi nevoie? :D

Mesaj necitit 11 Mai 2012, 22:12
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
[quote="Geopel"]Ieri am avut un ragaz de cateva ore pt. a vizita Cheile Turzii. Nu stiu ce a fost in mintea mea (probabil comoditatea tipica posesorului de masina...), dar am crezut, inainte de a ajunge acolo, ca pot strabate defileul cu masina. Oha! E rezervatie naturala, se merge doar la pas.

Ai fi putut sa intrebi publicul,sau sa suni un prieten !
Daca nu era rezervatie naturala, trebuia sa alergi ?
........ =)) ........ ce_oameni ....... =)) .......... :ooops ........... =)) ............ :driver !


Înapoi la În România