Prima pagină Călătorii În lume Grecia - Thasos

Grecia - Thasos

Pe unde am fost

Mesaj necitit 24 Sep 2013, 23:54
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Noroace.

Am ales sa facem un mic concediu in thasos. Am ales thasos datorita proximitatii fata de buc prin noua vama mazaka. nu mai aduce in discutie peisajele si plajele.
Ne-am cazat la studio yanna - golden beach - aproape de mare insa cam la 500 m fata de plaja cu nisip.o sa revin cu detalii in alt post.

am plecat din buc la 4.30 si la 13 am fost in keramoti pt vasul de 14:00 din keramoti spre insula.
traseul a fost ruse - veliko - nova zagora - stara zagora - haskovo - kardzhali( aici am alimentat de la omv 2.6 leva/l) - mazaka - kemotini (gr) - keramoti - thasos. in total 614 km cu un mic ocol in kemotini si mers pe autostrada kemotini - keramoti (2.4 euro). benzina in gr e 1.7 € . in haskovo am mers prin oras , am pierdut ceva timp. intre nova zagora si stara zagora se poate alege si autostrada care e putin la sud de nova zagora.

stara drumului a fost buna in mare. exista portiuni bune cu petice insa se merge nu sunt gropi, cratere. exista acele litari deviteza in bg la intersectiile din extraurba, in preajma unora era politia. in mare se respecta limita de viteza pe centurietc, destul de placut impresionat de conduita in trafic. in concluzie , este un drum de o dificultate mica spre medie cu sosele drepte, dar si cu ceva gen dealul negru si cheia-brasov. o sa revin. poze pe fb momentan. maine plecam in excursie.

masina a raspuns excelent, fara probleme. consum 27 l la 430 km- 6.3 l/100km. rareori peste 110 km/h

va mai scriu

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 06:06
Dannyboy

Va doresc concediu placut. Astept continuarea.

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 09:41
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
azi mergem la marble beach si la cateva vestigii antice din nord est ul insulei

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 21:22
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
.....am plecat pe la 11 la marble beach (plaja de marmura) , circa 12 km, din care 4 neasfaltati. acesti 4 km se pot parcurge cu circa 20 km/h, nu sunt gropi ci doar devinelari, drumul e din piatra.

plaja si apa sunt de vis. plaja e in totalitate din pietricele de marmura, iar in apa la fel, insa de dimensiuni mai mari. in apa se intra destul de abrupt, cam in circa 5 m apa trece peste cap. apa este foarte limpede, se vede fundul si la 30 m de mal.

la vest de plaja se urca pe un drum , circa 500 m , unde se afla o cariera de marmura.
am vizitat in limeria si un anfiteatru, in restaurare, datand din sec 5.

cam atat pt azi, maine facem turul insulei.

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 22:16
Dannyboy

Daca ajungi in Limenas si vreti sa mancati, va recomand taverna lui Doukas. O gasesti in zona unde acosteaza ferry, e foarte aproape de mare. Acolo lucreaza Geta, o romanca stabilita de mult in insula, si o sa va lamureasca cu mancarea.

Mesaj necitit 26 Sep 2013, 22:11
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
azi am facut turul insulei, circa 100 km, a fost placut. pot spune ca pe insula se intalnesc doua climate: - influenta continetala la nord-est (este o zona umeda si cu vegetatie) si zona de sud-vest mediteraneana, un areal arid.

ne-am oprit in atiki si am vizitat situl arheologic si am facut turul peninsulei, unde am vazut carierele de marmura romane si bizantine. merita vazut.

pe urma am plecat spre Giola, la 12 km fata de atiki. masina a ramas la sosea, iar drumul neasftat de 4 km l-am facut pe jos, a meritat. peisajul este impresionat si baia in giola extraordinara. pe urma am mers pe partea de vest, unde plajele sunt cu pietre iar satele foarte mici, pusti si lineare.

maine, ultima zi plina in th, o sa o petrecem la plaja, iar la pranz mergem in limenas. o sa o caut si pe geta sa vedem ce zice.

aici unde stam, am gasit un hotel-restaurant, unde am primit 20 la suta reducere la preturile din meniu. am mancat ceva fructe de mare si un miel la cuptor excelent, eu care nu manac miel.

ca si preturi generale: giros 3, calamar/caracatita 8 e, creveti 10, miel 9, salate 3-7 e - depindea de care, supe/ciorbe 3-5 e.

Mesaj necitit 26 Sep 2013, 22:53
Dannyboy

Frumos! Ma bucur ca va simtiti bine. Faceti poze la greu, sa avem si noi ce admira.

Mesaj necitit 26 Sep 2013, 23:17
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
planul este sa ajungem sambata seara si duminica la intalnire cu laptopul si pozele pe el

Mesaj necitit 28 Sep 2013, 22:12
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Home, dupa 9 ore de condus. O sa revin maine cu un review complet.


Înapoi la În lume