Prima pagină Călătorii În lume Bulgaria

Bulgaria

Pe unde am fost

Mesaj necitit 28 Sep 2011, 16:40
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Am fost si eu cazat vara asta in Nessebar. Genial loc. Insa plimbandu-ma prin jur mi-a placut foarte mult si Burgas-ul cat si Sozopol care va fi sigur urmatoarea mea destinatie.

Pana una alta as mai face un "city-break" in Veliko toamna asta undeva la inceputul lui noiembrie. Ceva amatori?

Mesaj necitit 28 Sep 2011, 17:02
Rica Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 973
Localitate: Bucuresti
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Sozopol?
mai multe detalii?
ce ti-a placut acolo?
si eu caut un alt loc la bulgari pentru vara anului viitor

Mesaj necitit 28 Sep 2011, 17:10
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Pai cauta niste poze si o sa intelegi ce mi-a placut. E ceva gen nessebar insa si mai smecher. Pana una alta invitatia pentru veliko ramane deschisa. Eu mai merg cu inca 4 amici.

Mesaj necitit 28 Sep 2011, 19:03
Rica Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 973
Localitate: Bucuresti
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
ma da secretos esti
detalii care nu se vad in poze
cum plaja,apa,preturi,terase....etc

Mesaj necitit 29 Sep 2011, 12:29
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
In primul rand nu prea se aude limba romaneasca, pentru ca e destul de in sud 42* lat nordica. E un vechi port si seamana cu Nessebar. Eu am fost doar in trecere si m-a impresionat: liniste curatentie si o imbinare reusita de vechi cu nou. Am oprit doar pentru 2h sa mancam ceva si pretul a fost ok iar servirea ireprosabila. In general caut locatii cu peisaje insolite preferate de familii cu copii pentru ca sunt mai linistiti si te poti odihni. De eɔemplu am preferat Nessebarul in locul Sunny Beach tocmai din acest motiv.

Mesaj necitit 03 Ian 2012, 11:49
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Vad ca se pune praful pe topicul asta si e pacat.
Profitand ieri de vremea frumoasa, am dat o fuga impreuna cu 4 amici la Ruse. Ne-am plimbat, am facut ceva cumparaturi si am alimentat cu carburant omv.
Incep in oridine inversa, carburantul l-am luat la un pret foarte bun zic eu, respctiv 5,1 ron/litru (sortiment de 95 aditivat) nu ii gasesc echivalent la noi insa benzina simpla de 95 e 4,75ron/litru, de la OMV de langa Mall Russe.Am pltit cu cardul.
Cumparaturile le-am facut la Mall Ruse in Carefour. Diferente de zeci de bani chiar lei pe alocuri, ne-au adus o economie de ~30ron. Nu am fact cumparaturi astronomice...vreo 210ron am cheltuit, platiti tot de pe card.Am intrat si pe la haine, preturile ca la noi, cu mici diferente de pana in 10 lei/buc. Aici inca mai asteptam perioada reducerilor oficiale(si reale) dupa 15 ianuarie.
Am mancat cate o pizza in zona pietonala, evident, meniu in romana, chelner amabil, pizza foarte gustoasa. Preturi comparabile cu ale noastre. 5 pizza mari cu cate o bautura de fiecare+bacsis fix 100 ron, sau 43 de leva, conform cursului de schimb afisat de singua casa de schimb deschisa din zona.Aici am platit cash.
Ca impresie, un oras linistit... dezvoltat cu repeziciune in ultimii ani,cumva fara voia sa, datorita afluxului de romani avizi de cumparaturi.
O sa mai merg dupa 25 ianuarie cu niste amice dupa haine in Varna sau Sofia, inca nu s-au hotarat, ca deh au auzit ele ca acolo e raiul pe pamant. O sa mai revin atunci cu detalii.

Mesaj necitit 16 Ian 2012, 15:02
Rica Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 973
Localitate: Bucuresti
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
o intrebare
din cauza problemelor de sanatate nu prea pot merge la mare cu toata familia
dar in acelasi timp trebuie pentru alt membru al familiei sa ajung la mare
din cate stiu e o zona in bulgaria unde marea se intalneste cu muntele
cum ii zice la zona?
a fost cineva pe acolo?
ceva impresii?

Mesaj necitit 11 Feb 2012, 22:27
alc2 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2010

Eu am fost de mai multe ori la ei , in principal la Albena cat a fost mica "äia mica" :D , si la Nisipuri anul trecut . Nu am fost dezamagit never , ba chiar as spune ca e cel mai bun raport pret calitate pe care l-am intalnit pana acum ,pt un familist . ( vorbim de versus intre ce ofera diferite litorale in aceasta perioada , nu de pensiuni la munte sau 2 Mai , Vama veche , etc)
La restaurant gasesti meniu si in romana , specificul restaurantelor de toate soiurile : turcesti , romanesti , etc . Preturile ca la noi sau un pic mai mici , dar foarte corecti . Ti-as recomanda sa iei un hotel din gama de preturi medie - superioara , e posibil ca la cele ieftine sa ai surprize . Am facut si un fel de safari anul trecut - o plimbare in off road si o masa traditional , frumos si ieftin .
Drumul e si el ok , mai putin o portiune din autostrada lor care e ca dupa bombardament , iar politia sta la panda ( dupa spaga ) cu degetul pe Instant ON ,gata sa ti-o traga .
Inca un lucru fain : poti sa injuri in voie ca nu te-ntelege nimeni .
Poti sa ma intrebi daca te intereseaza ceva anume .

Off Mai bine ca aici nu m-am simtit decat in Antalia , dar vorbim de alti bani si evident alte asteptari

Anterior

Înapoi la În lume