consum i20

Modernă
User avatar
haiduc
Membru
Membru
Posts: 64
Joined: 25 May 2012, 22:43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by haiduc »

Cum? Nu mai preda Lenin?
User avatar
haiduc
Membru
Membru
Posts: 64
Joined: 25 May 2012, 22:43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by haiduc »

sfantu.dracu wrote:Bre, am zis 23km. ce_oameni Fără zerouri.
Încă pute-a fabrică în ea. Nici brăduţ n-are.
Am observat că dac-o calc, săgetuţul nu mă mai deranjează, ci aşteaptă s-o păstrez un timp la o apăsare constantă.
Abia apoi face cu ochiul. Cel puţin asta-i impresia mea, că nu stau să mă uit la el.
Şi apoi... unde mă-sa lu' demaraj şi mers sportiv în Pipera? :))
Ok este o masina noua. Nu stiu daca este noul model sau penultimul dar mie de noua in oras imi consuma destul de mult.
S-a mai linistit acum, si-a mai dat si drumu, dupa ce i-am facut si schimbul de ulei s-a asezat destul de bine.

Ce spuneam despre shifter este ca nu-i doar un simplu senzor care la o anumita turatie iti recomanda schimbarea vitezei
Este un sistem care tine cont daca vrei demaraj (nu te pune sa schimbi la 2000 rpm ci la 3000-3200).
:driver
User avatar
sfantu.dracu
Membru
Membru
Posts: 117
Joined: 17 May 2010, 13:19
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucureşti

Re: consum i20

Unread post by sfantu.dracu »

Că fiindcă e topicul cu mai multe vorbe: haiducule, la tine sare radioul de la un post la altul din senin?
Că pe mine mă exasperează ăsta.
Dannyboy

Re: consum i20

Unread post by Dannyboy »

Fa-i magaria cu borna - de la baterie vreo 2 minute, si vezi dupa aia daca mai face. Bineinteles, se vor reseta toate posturile, dar daca nu spargi oule, nu papi omleta :D
User avatar
haiduc
Membru
Membru
Posts: 64
Joined: 25 May 2012, 22:43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by haiduc »

sfantu.dracu wrote:Că fiindcă e topicul cu mai multe vorbe: haiducule, la tine sare radioul de la un post la altul din senin?
Că pe mine mă exasperează ăsta.
Salutare. Cred ca este enervant...La mine nu sare de la un post la altul. nu a sarit niciodata..poate ar trebui sa mergi la service..
Ce as face eu inainte de vizita la service:
- Dezactivare functie AF - dar daca sare de la un post la altul nu cred
- Verificare contacte antena plafon
- Reset coplet - cum spune si Dan
User avatar
sfantu.dracu
Membru
Membru
Posts: 117
Joined: 17 May 2010, 13:19
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucureşti

Re: consum i20

Unread post by sfantu.dracu »

Bre, pentru 3 săptămâni cât o s-o mai conduc... nu cred că mă pasionează treaba cu borna. Mai ales că n-am fost deloc curios să-i ridic capota. =))

Probabil o să dezactivez AF şi TA, să văd dacă mai face. :D
User avatar
daryo_1900
Membru
Membru
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2015, 17:01
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by daryo_1900 »

Salutare tuturor. Observ ca nu a mai postat nimeni de ceva vreme pe aici asa ca m-am gandit ca nu ar strica sa improspatez un pic topicul. Asa deci: noul Hyundai i20, benzina, 1248 cmc, consuma relativ bine prin oras in conditiile unui trafic moderat spre liber. Stilul de condus abordat a fost absolut normal, nici prea-prea, nici foarte-foarte. Producatorul se lauda cu 6,6 % iar eu am scos un 7,2-7,5% in trafic usor. Evident ca am avut parte de un consum substantial marit in traficul ucigator din Bucuresti la ore de varf. Motorul a fost flamand reusind sa consume circa 10,5%. Trebuie sa precizez ca nu ma sperie inca cifrele mai ales ca masina este nou-nouta. Voi reveni cu ceva rezultate dupa ce o scot la plimbare si la drum lung. O zi buna in continuare!
User avatar
eco_ionut
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 1375
Joined: 17 May 2010, 12:12
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Location: Bucuresti
Contact:

Re: consum i20

Unread post by eco_ionut »

Km multi fara probleme!
User avatar
daryo_1900
Membru
Membru
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2015, 17:01
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by daryo_1900 »

Multumesc! Chiar daca vor exista ceva probleme...am garantie, nu??? :-BD
User avatar
alex.nep
Membru
Membru
Posts: 10
Joined: 23 Apr 2015, 20:47
Tipul: i20 BlackLine
Capacitatea cilindrică: 1.25, 84cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by alex.nep »

Salut,

Eu am reusit sa scot un consum de 8.5% cu noul i20 (in 500km facuti exclusiv in Bucuresti, la ore de varf). am condus ca la carte, intre 2000 si 4000 rpm, asa cum este specificat in manual.

@daryo - consumul trebuie sa mai scada. Nu am sperante sa ajung la 6.6. un 7.5 pare rezonabil.
User avatar
daryo_1900
Membru
Membru
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2015, 17:01
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by daryo_1900 »

Alex, nu ma astept la minuni cu consumul. Nu de alta dar este destul de dificil sa conduc masina in conditii ideale astfel ca ma multumesc cu ceea ce am obtinut pana in prezent. Poate va mai scadea consumul dupa ce trec de 5000-10000 km. Chiar si asa, un consum mediu de 8% in regim urban nu ma debusoleaza complet cu toate ca depaseste estimarile optimiste ale fabricantului. Eu am pus benzina de 98 de la Petrom si s-a comportat excelent.
Dannyboy

Re: consum i20

Unread post by Dannyboy »

Nu stiu daca vi s-a spus. Motoarele astea au rodaj facut pe banc. Insa e recomandat ca pana in 1000km sa nu se depaseasca o anumita turatie, presupun ca 4000. Va puteti astepta la o „asezare” a motorului, si implicit la o scadere de consum dupa vreo 30.000km.
Dupa cei 1000km va puteti ratoi la ea cu toata încrederea, motoarele acestea fiind de turatie.
User avatar
daryo_1900
Membru
Membru
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2015, 17:01
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by daryo_1900 »

Wow....tinand cont ca parcurg max. 15.000 km anual inseamna ca mai am de asteptat destul pana voi sesiza o scadere a consumului!!!
@Danny....daca ma ratoiesc la ea ma "pedepseste"teribil: introduce taxa de 10% la consum :BangWall
Dannyboy

Re: consum i20

Unread post by Dannyboy »

Nu-i chiar asa. La o viteza constanta de 110-120 consumul poate fi in jur de 6. Oricum, ideea e ca trebuie mers intr-un regim constant. Vei constata in timp ca masina are tendinta de „a invata” stilul de condus. E o afirmatie cam ciudata, dar o fac pe baza experientei cu masina mea.
User avatar
daryo_1900
Membru
Membru
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2015, 17:01
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by daryo_1900 »

Salutare tuturor! A mai trecut o saptamana de circulat prin Bucuresti iar consumul este cam in aceiasi parametri: 7,5% fara aglomeratie (aer conditionat pornit si mers lin) sau 10-11% trafic intens (bara la bara)! Deocamdata totul este ok si nu am motive sa ma plang de consumul masinii. Astept si alte pareri de la ceilalti posesori de i20 model nou. Toate cele bune....
forum.gif
User avatar
daryo_1900
Membru
Membru
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2015, 17:01
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by daryo_1900 »

Buna dimineata tuturor. Iata-ne din nou impreuna dupa un weekend prelungit ..si cu mult soare. Revin cu informatii noi despre consumul masinii mele. Am scos masinuta la plimbare ocazie cu care am constatat un consum relativ mic: 5,5% in regim constant 110 km/h doar doi pasageri si un minimum de bagaje. S-a comportat surprinzator de bine in ceea ce priveste apetitul pentru benzina...chiar ma asteptam la mai mult. Din comentariile unor posesori de i20 (model vechi dar cu acelasi motor) au rezultat cifre ingrijoratoare in anumite cazuri. Poate ca are de-a face un pic si cu stilul de condus (cu toate ca nu sunt un exemplu pozitiv in acest sens), poate ca inglobeaza ceva tehnologie mai noua (fiind EURO 6)..cert este ca mi-a placut ca nu a consumat prea mult. Voi vedea si cu alte ocazii cum se comporta atunci cand viteza este undeva pe la 130-150 si o incarcatura mai mare. Deocamdata va urez toate cele bune si drumuri fara probleme. :smiley-bounce :driver
User avatar
alex.nep
Membru
Membru
Posts: 10
Joined: 23 Apr 2015, 20:47
Tipul: i20 BlackLine
Capacitatea cilindrică: 1.25, 84cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by alex.nep »

Salut, weekend-ul asta am iesit la o plimbare cu i20-ul:

Mentionez ca am avut portbagajul plin + 3 pasageri.

Consum mediu: 6.7 l/100km
Viteza: 120-150 km/h ,
Traseu: Bucuresti - Predeal - Rasnov- Sercaita - Fagaras - Sambata de sus - Sibiu - Valea Oltului - Valcea - Pitesti - Bucuresti. + ceva drumuri mai scurte.
Total: aprox. 700 km cu 1 plin, benzina 98 de la Mol.
ady_k4e
Membru
Membru
Posts: 3
Joined: 08 Jun 2015, 10:16
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by ady_k4e »

Si eu am noul i20...1785 KM ... 900 KM in oras (Bucuresti) si ~ 870 in afara. Pana acum am asa 8.8 l /100 KM cu aer 2 pers in Bucuresti la ore de varf trafic bara la bara 70% din timp si 6.3l /100 KM Autostrada/drum national mers 120Km/h - 140 KM/h si in locatati cu 80KM/h 4 persoane, portbagaj full + aer. Tot Blackline am si eu. :D
Dannyboy

Re: consum i20

Unread post by Dannyboy »

Nici o legatura cu topicul si imi asum acest lucru.
Avem un topic „Masina mea” unde puteti sa va „laudati” jucarelele si sa puneti si oarece poze cu dansele.
paul_guitar
Membru
Membru
Posts: 4
Joined: 01 Jun 2015, 21:52
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Location: Bucuresti

Re: consum i20

Unread post by paul_guitar »

Salutare,

Revin pe forum dupa un drum mai lung pe care l-am facut cu masina.
Traseul a fost urmatorul: Bucuresti - Ramnicu Valcea - Horezu - Ramnicu Valcea - Sibiu - Ramnicu Valcea - Bucuresti.
Consumul afisat a fost de 4,8 l/100 km, viteza medie de deplasare a fost de 63 km/h, conditii de ploaie pana la Sibiu.
Masina s-a comportat excelent si dupa 10 ore de condus nu eram foarte obosit.

Drumuri fara gropi,
Paul
T
Post Reply