Jante si cauciucuri iarna

Cine ne ajută
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

andreiusca wrote:Si inca o chestie.. acum eu am 155/70/R13 acum... Sa-mi iau tot asa pentru iarna..???? Sau sa-mi iau 165/60/R14 ?

Daca imi iau la fel, nu trebuie jante noi, decat daca chiar vreau.. altfel trebuie sa caut si jante.
mergi pe iarna 155
nu trebuie si jante
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

propun mutarea topicului la utile,generale
aici nu stiu daca intra toata lumea :-?
User avatar
andreiusca
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 792
Joined: 17 May 2010, 11:50
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucureşti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by andreiusca »

Pai all seanon nu pot.. ca au dat astia lege..
:(( :((
Dannyboy

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Dannyboy »

Ferice de tine ca nu poti! Vara folosesc all seasons cu care a venit masina, ca iarna sunt vai mama lor. Cauta anvelope Tigar, am asa ceva de 2 ani si sunt multumit de ce pot la regimul meu de mers.
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

andreiusca wrote:Pai all seanon nu pot.. ca au dat astia lege..
:(( :((
all season sunt acceptate ca fiind de iarna
iti spun asta ca am asteptat cu nerabdare terminarea legii
dupa publicare am studiat si garantez ca sunt acceptate ca fiind de iarna si pot fi folosite fara probleme
studiaza ;)
User avatar
andreiusca
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 792
Joined: 17 May 2010, 11:50
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucureşti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by andreiusca »

Pai pe all season am mers pana acum.. totusi as incerca si de iarna.. Oricum interesanta informatia, caci nu stiam ca se iau si alea all season ca fiind bune pentru iarna.
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

inca o chestie omisa de toti
nu suntem obligati sa avem cauciucuri de iarna,dar daca facem accident,blocam traficul ne ard
daca ne busim masina nu despagubesc asiguratorii
http://www.evz.ro/detalii/stiri/obligat ... 12168.html
User avatar
andreiusca
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 792
Joined: 17 May 2010, 11:50
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucureşti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by andreiusca »

Eu iarna nu circul fantastic de mult.. si poate as putea sa ma eschivez.... dar as prefera sa o fac. Mai devreme sau mai tarziu..

PS: Rica, vrei sa ma convingi sa nu-mi cumpar anvelope de iarna? :-?
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

nu :-o
fiecare face ce vrea f:1
eu unul merg pe all season :D
User avatar
Radu_dac
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 852
Joined: 24 Apr 2011, 11:27
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Radu_dac »

E,domnule aici ti-ai revenit! Nici cal ,nici magar,dar macar ne dam cu 'folten' ca sa avem ceva aderenta =)) .
Andreia asta este cea mai ieftina treaba, daca trebuie sa schimbi si anvelopele de vara pt. ca sunt uzate.Altfel eu zic ca este o cheltuiala inutila.Diferenta intre all season si iarna e destul de mare,dar legea permite asa ca foloseste varianta care iti convine cel mai mult.In vest nu se mai echipeaza masini cu all season de vreo 2 ani;au aparut deja anvelope specializate pt.zapada sau gheata pt. masini de serie.Pana la urma tot portofelul tau dicteaza.
Rica si Ionut - nu tin sa va contrazic, dar mai intrebati in ceea ce priveste uzura talonului la montari si demontari repetate.Acel talon este o intaritura (inainte din sarma - acum din sfoara) care permite asezarea corecta si rigida a anvelopei pe 'buza' jantei;la fiecare montare si demontare este fortata(inainte cu leviere, acum cu presa) lucru care nu poate (in mod sigur) decat sa-i dauneze.Si mai cititi odata legea in forma finala-De la 1 noiembrie la 1 martie este OBLIGATORIE echiparea masinilor cu anvelope de iarna.Se accepta si all season.(toate 4)
User avatar
andreiusca
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 792
Joined: 17 May 2010, 11:50
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucureşti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by andreiusca »

:P
Si eu am mers pe all season pana acum.. as vrea o schimbare...doar as vrea sa fac alegerea buna. Sa nu vin la intalnire si sa rada iar toata lumea de rotile mele de carut de butelii :(( Macar sa fie roti de carut de butelii "bengoase" :)
User avatar
Acc3nt
Membru Argint
Membru Argint
Posts: 505
Joined: 17 May 2010, 11:32
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021
Location: Bankeryd, Suedia
Contact:

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Acc3nt »

Deci:
1. Eu sunt prietenul cu sfatul din primul post al Andreei
2. Dupa cum spune si Danny unele janti de aliaj sunt mai ieftine ca cele de tabla. Andreea are deja jenti de tabla, deci ar cumpara ceva mai ieftin, depinde acum daca ii si plac cum arata, aici intervine partea estetica, alea de tabla sunt de tabla si gata nu mai ai ce le cere.
3. Din motive economice as recomanda jenti de R13
4. Cauciucuri de iarna eu as folosi pe 155 si cand ar veni vremea inlocuirii celor de vara as trece pe 165.
5. Ca si marca as merge pe ceva mediu, mediu - high pentru noi si doar marca high pentru SH (cu verificarea necesara uzurii)
6. @Rica da, sunt acceptate cauciucurile All-Season ca si cauciucuri de iarna daca au pe ele marcajul "M + S" asa cum are acest Matador Adhessa MP61
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

toata masina e un carut de butelii,dar carut cu 4 locuri =))
concluzia caut de butelii =>roti adecvate,adica pentru carut de butelii
da' cred ca colegii sunt invidiosi ca ei trebuie sa se duca la butelie cu masina =))
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

Acc3nt wrote:Deci:
6. @Rica da, sunt acceptate cauciucurile All-Season ca si cauciucuri de iarna daca au pe ele marcajul "M + S" asa cum are acest Matador Adhessa MP61
adiva M+S e all season? :-?
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

intreb pentru ca pe fata am marcajele M+S si pe spate poza cu toate anotimpurile plus M+S
asta inseamna ca toate 4 patru sunt all season?
Dannyboy

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Dannyboy »

M+S Mud + Snow noroi+zapada
User avatar
Acc3nt
Membru Argint
Membru Argint
Posts: 505
Joined: 17 May 2010, 11:32
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021
Location: Bankeryd, Suedia
Contact:

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Acc3nt »

Intra pe link-ul postat de mine si o sa vezi ca DA asta este un cauciuc All Season care are aplicata inscriptia M + S si pictograme pentru toate anotimpurile ;)

L.E. Da Danny asa este dar compozitia lui chimica este pentru un cauciuc All-Season ;)
User avatar
Rica
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 973
Joined: 21 Jun 2011, 19:49
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Rica »

sa va dea dumnezeu sanatate :HappyDance :bounce
ete pe asta nu o stiam
tocmai am facut o economie de 300 de lei $-)
:bounce :HappyDance :dance \:d/
User avatar
Radu_dac
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 852
Joined: 24 Apr 2011, 11:27
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Location: Bucuresti

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by Radu_dac »

Incet,incet ajungi la aia 1500
User avatar
eco_ionut
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 1375
Joined: 17 May 2010, 12:12
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante si cauciucuri iarna

Unread post by eco_ionut »

Dane si cu echilibratul si verificatul jentilor cum o pori ajuta fara sa ajunga la aceeasi coada de la vulcanizare?
Post Reply