Turbină

Post Reply
Nikoo
Membru
Membru
Posts: 22
Joined: 24 Dec 2017, 10:07
Tipul: I 30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2009

Turbină

Unread post by Nikoo »

Salut colegii!Am un I30 1.6 litri diesel 85 kw an 2009 185000km.Care sunt simptomele când se defectează turbina?Mulțumesc anticipat!
Dannyboy

Re: Turbină

Unread post by Dannyboy »

Se va auzi un suierat, necorelat cu turatia motorului, vei simti o pierdere de putere si probabil fum mult pe toba de esapament. Bineinteles, un consum exagerat de ulei.
Nikoo
Membru
Membru
Posts: 22
Joined: 24 Dec 2017, 10:07
Tipul: I 30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2009

Re: Turbină

Unread post by Nikoo »

La 3000 rotatii dă în nas.Dacă opresc motorul şi îl pornesc iar îşi revine nu mai face figura asta.Unii au spus că e turbina,azi am fost la un service au zis că e filtrul de particule(mi-au făcut o diagnoză)care costă în jur de 6000!!! de le iaşa au zis ei.Mulțumesc,o seară plăcută!
Dannyboy

Re: Turbină

Unread post by Dannyboy »

Mi se pare destul de ciudat. Am aceeasi masina ca a ta (2007), dar a mea nu are filtru de particule. Nu vreau sa mai comentez...
Am avut aceleasi simptome descrise de tine. La diagnoza nu aparea nimic, totul functiona bine. Dupa vreo 7-8 luni turbina a inceput sa suiere rau, dar masina functiona bine. A trebuit sa o schimb.
Nikoo
Membru
Membru
Posts: 22
Joined: 24 Dec 2017, 10:07
Tipul: I 30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2009

Re: Turbină

Unread post by Nikoo »

Ok mulțumesc.
Dannyboy

Re: Turbină

Unread post by Dannyboy »

Poti incerca varianta reconditionarii.
Nikoo
Membru
Membru
Posts: 22
Joined: 24 Dec 2017, 10:07
Tipul: I 30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2009

Re: Turbină

Unread post by Nikoo »

Turbina?Cam cat ar costa asa estimativ?
Dannyboy

Re: Turbină

Unread post by Dannyboy »

Odata era cam 1000 lei. In Bucuresti sunt o gramada de firme care reconditioneaza. Fa o cautare.
Nikoo
Membru
Membru
Posts: 22
Joined: 24 Dec 2017, 10:07
Tipul: I 30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2009

Re: Turbină

Unread post by Nikoo »

Ok,multumesc.
Post Reply